DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

PSG 126 Haaniella dehaanii

 

HAANIELLA DEHAANII

 

     Jedna z mála opravdu robustních strašilek, se kterými se v chovu lze setkat. Stavbou tělatrochu připomíná Heteropteryx dilatata. Samice je zbarvená hnědě, na hrudi má bílou až nažloutlou kresbu ve tvaru trojúhelníku. Hlava a hruď jsou pokryty ostny. Končetiny, zejména kyčle jsou tmavší než tělo s narezlým žíháním. Podél spojů zadečkových článků můžeme pozorovat světlejší pruhy. Samička rorůstá 10 - 12cm. Samec je menší, dorůstá "jen" asi 75mm. Oproti samici je pokryt větším počtem ostnů, zbarvením se jí však velice podobá. Obě pohlaví mají zakrnělá křídla. U samce jsou ke konci zbarvená doběla. Neslouží k letu, ale ke stridulaci, kte které se samec uchyluje, je-li v nebezpečí. Samice oproti tomu v nebezpečí zaujímá obranný postoj, stejný jako H. dilatata, to jest postaví se na první dva páry kráčivých končetil, třetí pár vztyčí do tvaru písmene "V" a "cvaká" končetinaci. Oproti H. dilatata, která má ještě k tomu končetiny pokryty ostny, Vám v tomto případě Haaniella neublíží.

     Tento druh krmím pouze ostružiníkem, tudíž nemám vyzkoušeny jeho alternativy (maliník, hloh, dub, buk, jahodník, eukalyptus, břečťan, ...). Pokud někdo tento druh chováte a krmíte jej (i) jinými rostlinami, než jen ostružiníkem, budu rád, pokud se podělíte ve vzkazech.

     Tento druh vyžaduje poměrně vyšší vlhkost, ovšem je potřeba, aby bylo insektárium dobře odvětrané, nymfy často hynou díky špatnému vzduchu v něm. Já osobně rosím denně. Imaga chováme ve větším boxu či teráriu, jelikož se jedná o robustní druh. Údajně mezi sebou samci soupeří, u mě tento problém zatím ještě nenastal. Chov velkově je opravdu velmi odbobný, jako u H. dilatata. Samice klade po oplození vajíčka do substrátu (rašelina, písek,
lignocel, ...). První nymfy se líhnout již po půl roce, na některé si však můžeme počkat až jeden rok. Ovšem ještě v tuto dobu můžete srovnat velikost nymf a imag - imaga totiž žijí i rok. Vývoj nymfy v imago trvá okolo 10 měsíců, takže tuto strašilku při dobré péči můžete mít doma i dva roky!

     Druh je aktivní v noci, je proto vhodné to insektária umístit kusy kůra, které Haaniella použije jako úkryt. Během dne je většinou naprosto nehybná, pouze při vyrušení zaujmou obranný postoj. To však neznamená, že je v noci neuvidíte - aktivní začínají být již k večeru, okolo šesté hodiny odpolední. Pokud máte doma maliníky nebo ostružiníky, není nic lepšího, než strašilky - jakmile začnou být aktivní - vzít ven a rozmístit je po rostlinách. Samozřejme se Vám nesmí žádná ztratit a buďte neustále u nich, jinak hrozí, že si na ně udělá zálusk nějaký pták nebo kočka. Poyorování tohoto druhu na živé rostlině je opravdu něco. Na rozdíl od boxu totiž každou chvíli foukne větřík, takže strašilky jsou v neustálém pobyhu. Toto praktikuji se všemi velkými druhy strašilek, ještě je při tom rosím a - pokud to mohu posoudit - vapadají nadmíru spokojeně.