DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

PSG 101 Lamponius guerini

 

LAMPONIUS GUERINI

 

     Během chovu tohoto druhu strašilky jsem se setkal se dvěma formami - hnědá a barevná. Jedinci hnědé formy mají tělo celé hnědozelené, jedinci formy barevné mají na těle bílé skvrny. U samce jsem ještě barevnou formu neviděl. Prto také při pohlavním rozmnožování vznikají celé škály barevných variant. U všech však platí, že samice dosahují okolo 8 - 10cm a samci okolo 6 - 7cm.

     Tato strašilka se živí ostružiníkem, který lze nahradit maliníkem, hlohem, ruží, jahodou či břečťanem. Tento druh nemá problémy s přechodem na jiný druh stravy, tedy krom maliníku. Když z nějakých zdravotních či jiných důvodů nemohu jít do lesa pro ostružiník, ale musím použít maliník ze zahrady, uhyne mi okolo 5% nymf.

     Odchov nymf je možná trochu oříšek. Nymfy se líhnou asi 15mm dlouhé a celé šedohnědé. Co jsem vypozoroval, tak je pro ně naprosto typické pevné přichycení k podkladu a není nednoduché přimět je hnout se. Za nějakou tu dobu své praxe si již troufnu prsty je opravdu velice opatrně uchopit za konec zadečku, přičemž jejich reakce je roztažené končetin a tedy jejich uvolnění od podkladu. Pro začátečníky bych však doporučil umístit do líhničky list ostružiníku a nechat přes noc, ráno na něm nymfy busou.

     Co je důležité pro odchov mlacých nymf, tak potřebují často rosit, ale zato nízkou vlhkost. Ideální pro chov tohoto druhu je box, jehož víko zcela vyřízneme a namísto něj umístíme za pomocí lepidla nějakou síťovinu. Vznikne nám dokonale odvětrané insektárium. Můžeme rosit i třikrát denně a stejně se přebytěčná vlhkost odpaří. Bez rosení mi nikdy nymfy nepřežily. Nepřežijí také vysokou vlhkost. Každopádně při kompletně odvětraném stropu insektária a dostatečném rosení  jejich odchov není náročný. Pouze to nepřehnat s rosením - rosím vydatně, ale tak, aby se na dně neshromáždilo mnoho vody a nymfán nehrozilo, že se utopí. Jediné, co k tomu mohu říct je, že zcela jistě po pár dnech přijdete jejich chovu na kloub :).

     Nymfy dospívají v imaga po asi půl roce. Imaga kladou vajíčka volně na dno insektária. Ta jsou soudečkovitého tvaru. Jedná se o strašilku s dlouhou životností, dožívá se i 10 měsíců. Dočetl jsem se, že nějaké exempláře dožily i jednoho roku. Co se vajíček týče, inkubuji je na vlhkém perlitu. Inkubační doba se pohybuje okolo 4 - 6 měsíců, většina se ovšem líhne již po 4 měsících.