DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

PSG 004 Sipyloidea sipylus

 

SIPYLOIDEA SIPYLUS

 

     Jedná se o okřídlený druh pakobylky. Samice tohoto druhu dorůsají okolo 10cm a jsou zbarveny do světle hnědé nebo zelené. Stejně jako ostatní druhy ano tato pakobylka není aktivní letec, látá pouze stylem plachtění. To znamená, že křídel využije pouze při pádu a nikdy nepoletí směrem nahoru. Samce jsem ještě neviděl, údajně dorůstají okolo 7cm a barvu mají stejnou, jako samičky.

     Jako potrava slouží ostružiník, nahradit jej lze maliníkem, hlohem, růží, dubem, bukem, eukalyptem, jahodníkem, jabloní a údajně i břečťanem. Píšu údajně, protože v mém chovu tento druh břečtan moc nepřijímal.

     Rozmnožují se partenogeneticky, pokud se Vám podaří sehnat samce, pak se samozřejmě rozmnoží pohlavně.Samičky pak vajíčka lepí po insektáriu (na stěny, na strop, na rostlinu či na jiné strašilky). Doporučuji před vyhozením důkladně zkontrolovat zvadlou potravu, zcela jistě je plná vajíček. Nejvíce jich nacházím ve stočených povadlých listech.

     Vajíčka jsou malá, asi 3mm dlouhá, podlouhlého tvaru. Inkubační doba trvá okolo 4 měsíců, nejrychlejší nymfy se mi vylíhly 3 měsíce po nakladení, některé si vývoj ve vajíčku prodloužily až na 5 měsíců. Nymfy jsou na rozdíl od dospělců jasně zelené a nutno podotknout, že jsou velmi rychlé. Z toho důvodu doporučuji chovat je v boxích třeba po deseti kusech, při větším počtu byste je podle mého názoru při výměně potravy nestíhaly hlídat.

     Světle zelenou barvu si nymfy drří takřka po celý svůj vývoj. Až po posledním, dospělostním svleku se zbarví do hnědé či žluté, některé však budou mít stále zelený nádech. Vývoj od vylíhnutí po imago trvá zhruba půl roku. Dospělé jedince nedoporučuji chovat v příliš velkých počtech najednou. Samičky pak kladou vajíčka jedna na druhou a sundávání se potom strašilkám ani trochu nelíbí, hrozí při něm jak poškození vajíčka, tak strašilky.

     Vajíčka inkubuji na vlhkém perlitu. Údajně se líhnou i v suchém prostředí, ovšem na rozdíl od některých druhů jej přímo nevyžadují.

     Strašilky rosím asi jednou za dva dny. Píše se, že snesou jak vysokou, tak nízkou vlhkost. Já rosení dodržuji kvůli pitnému režimu. Rosení je také důležité v období kladení, které strašilky poměrně vyčerpává. Dočetl jsem se, že při podráždění vylučují obranný sekret a následně odlétají. Já jsem v chovu nezaznamenal ani jedno.