DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

PSG 005 Medauroidea extradentata

 

MEDAUROIDEA EXTRADENTATA

 

     Tato pakobylka je co se zbarvení týče velmi proměnlivá. Můžeme se setkat s jedinci žlutými, hnědými a dokonce i s hnědo zelenými. Samičky dorůstají 10 - 11cm, samci 7cm. Samice se od samců odlišují přítomností výběžků na prvním páru končetin. Samci mají kratší tělo, ale zato znatelně delší končetiny.

     Živí se ostružiníkem. Lze jej nahradit maliníkem, hlohem, budem, bukem, jahodníkem, jabloní, růží nebo i břečťanem a údajně i listy černého či červeného rybízu.

     Rozmnožuje se jek pohlavně, tak partenogeneticky. Samička klade vajíčka soudečkovitého tvaru volně na dno chovné nádoby. Ta jsou asi 2mm velká. Vajíčka inkubuji v suchém prostředí, pouze jednou za čas je porosím. Jakmile se začnou líhnout nymfy, rosím obden, vlhkost pomůže nymfám při líhnutí. Inkubační doba vajíček se u mne pohybuje okolo 3 - 5 měsíců. Dočetl jsem se, že se může protáhnout i na 6 měsíců, což se v mém chovu ještě nestalo. Možná kdybych je nerosil, bude inkubační doba delší.

     Čerstvě vylíhlé nymfy jsou zelené, asi 1cm velké. Co se pohybu týče, tak jsou vcelku klidné. Rozhodně je nelze srovnávat s nymfami například Sipiloidea sipylus, Extatosoma tiaratum  nebo Peruphasma schultei. Díky jejich vcelku klidné povaze je možné je chovat i ve větším množství v jednom boxu, protože nejeví příliš snahu z boxu uniknout, což oceníte jistě při výměně potravy.

     Insektárium rosím asi 2x týdně a je nutné, aby bylo dobře odvětrané. Strašilkám totiž vyhovuje sušší prostředí. Během vývoje nymf neproběhnou žádné zásadní změny, co se zbarvení týče. Imaga jsou prakticky barevně totožná s nymfami. Doba vývoje nymfy se pohybuje okolo šesti měsíců.

     Tento druh jsem choval i ve spíš vlhčím prostředí, jedinci jej přímo nesnáší a v důsledku toho hromadně umírají. Pokud jim dopřejete sušší prostředí, není na jejich chovu nic těžkého.